Oppdatering på dataangrep
28.12.21 - kl. 11:05
28.12.21 - kl. 11:05
Nortura ble utsatt for et dataangrep 21.desember. Det ble derfor besluttet å stenge ned våre IT-systemer og fjerne internettilgangen på våre lokasjoner for å minimere mulig skade på systemer og operasjoner. Resultatet er at aktiviteten ved flere av våre fabrikker og ekspedisjoner er redusert inntil videre.
Nortura har arbeidet gjennom julen med å utvikle alternative systemer, som vil bli satt i drift frem mot nyttår og bli brukt frem til de normale IT-løsningene er i drift igjen.
- Heldigvis er det begrenset slakting i romjulen. Vi har vært i dialog med bønder som skulle levere dyr til slakting i romjulen. Vi etablerer nå midlertidige løsninger og har som mål å gjenoppta slakting 3. januar, sier konserndirektør for bærekraft og kommunikasjon, Kjell S. Rakkenes
Prioriteten er å sikre dyrevelferd, ta igjen etterslepet fra romjulen og gradvis gjenopprette slakting i tråd med de ordinære planene.
Produksjonen vil ikke være i normal drift i romjulen og det må regnes med leveringsutfordringer og uregelmessigheter.
- De midlertidige løsningene testes i romjulen, og vi er optimistiske til at vi skal få opp et ordre- og leveringssystem som sikrer leveranser til dagligvarehandelen. Det må imidlertid påregnes noen uregelmessigheter i leveransene, sier Rakkenes.
Av hensyn til forsyningssikkerhet og dyrevelferd prioriterer Nortura leveranser med store volumer. Dette innebærer at det i en innkjøringsfase vil være noen større leveringsutfordringer til proff og industrimarkedet. Forsyning av varer til sykehus og andre offentlige institusjoner vil bli prioritert.
Nortura arbeider langs to spor: (1) Gjenopprettingsporet hvor målsettingen hurtigst mulig er å komme tilbake til normal produksjon med elektronisk kommunikasjon mellom våre produksjonssystemer, kunder, leverandører, myndigheter og andre. (2) Offlinesporet hvor målet er å etablere tilnærmet normal produksjon uten digital kommunikasjon med omverden.
Datainnbruddet er varslet til Datatilsynet og anmeldt til politiet.
Nortura vil publisere daglige briefinger kl. 11:00 inntil videre.
Trykk her for å laste ned pressebilde av Kjell S. Rakkenes (1)
Trykk her for å laste ned pressebilde av Kjell S. Rakkenes (2)
Ved pressehenvendelser kontakt pressevakt: 992 93 070 (ikke SMS).