Søk:

Velg språk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verktøylinje

Til høytidene velger flest nordmenn Gilde

(Oslo, 21.11.05) Julemat er tradisjon, og da tenker nordmenn flest på Gilde. Hele 71% av Norges befolkning svarte øyeblikkelig ”Gilde” når de ble spurt om hvilket merke eller leverandør de forbinder med julemat.

Gildes julemat best likt.
Gildes julemat best likt.

Ingen andre merker stikker seg frem. Nest beste score på dette spørsmålet, etter Gildes 71% score var et merkenavn som scoret 2%.

Tallene fremkommer i en landsrepresentativ telefonomnibuss utført av MMI i november 2005

Sterk posisjon hos forbrukerne
- Dette bekrefter Gilde sin sterke posisjon i forbrukernes bevissthet, sier seniorkonsulent John Spilling i MMI Univero. Når det kommer til tradisjoner velger de fleste det kjente og trygge. Samme type undersøkelse i sommer om begrepet grillmat viste at 80% tenker på Gilde når det blir spurt om merker eller produsenter som de forbinder med grillmat. 

Julepølse
Det ble i undersøkelsen også spurt om hvilke produsent eller merke som ble foretrukket for produktene julepølse, julesylte og pinnekjøtt.

55% av Norges befolkning foretrakk i følge MMI sin undersøkelse Gilde Julepølse. Nr 2 på listen var Finsbråten med 2%

Julepølse spises over hele landet, men i litt ulike varianter. På østlandet foretrekkes den vanlige julepølsa av svinekjøtt. I innlandet bruker de en del innmatpølse, mens på Vestlandet vil de gjerne ha julepølsa røkt.

Julesylte
Julesylte er det mest solgte julepålegget, og 40% av forbrukerne foretrekker Gildes Julesylte (som dessuten er håndlaget). Også her kommer Finsbråten som nummer to med 2% andel.

Pinnekjøtt
Når det gjelder pinnekjøtt er det hele 39% som svarer ”vet ikke” og 18% som oppgir at de ikke spiser pinnekjøtt. Gilde får her 24% score, mens Nordfjord som er nest best får 4%.

Tre av ti nordmenn spiser pinnekjøtt på julaften, men på Vestlandet er det uten tvil pinnekjøtt som er julemiddagen.